Parę słów o stomatologii i gabinetach dentystycznych

Stomatologia jest określana mianem dentystyki – jednakowoż te drugie objaśnienie pojawia się w praktyce znacznie rzadziej niż pierwsze. W każdym lub ewentualnie razie stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny. Przedmiot jej zainteresowania stanowią choroby zębów oraz dziąseł. Wbrew pozorom, nie jest to w żadnym razie oryginalna gałąź medycyny – odkrycia archeologiczne dowodzą bowiem tego, że zęby kurowano ludziom już przed kilkoma tysiącami lat.

W aspekcie stomatologii wolno wyliczyć wiele specjalności. Pośród nich znajdują się m. in. stomatologia zachowawcza z endodoncją, protetyka stomatologiczna czy chirurgia zębowa. Z kolei doktor specjalizujący się w przedstawianej tu dziedzinie medycyny jest zwany zwykle stomatologiem lub dentystą, choć w największym stopniu należyte są wskazania lekarz dentysta i lekarz stomatolog. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych doktorów profesjonalistów, tak oraz tu jest wymagane zdobycie odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i uprawnień – tak działa stomatolog.

Gwarantują to szkolące doktorów akademie medyczne, których na terenie Polski znajduje się parę. Każdy, kto pragnie się edukować w którejś z tych placówek ma obowiązek zdać trafny egzamin. Studia lecznicze uważane są za ciężkie oraz wymagające od słuchaczy istotnego zaangażowania, a także dużych nakładów pracy. Wizytacja w gabinecie dentystycznym prędzej lub później nie ominie nikogo. Dość niepokojącym faktem jest to, że do dentystów trafiają coraz młodsi pacjenci. Wizyty u dentystów nie należą do rozkosznych – m. in. z tego względu ludzie z nimi zwlekają aż do ostatniej chwili. Myśl choćby o borowaniu jest niesłychanie zniechęcająca.

Poza tym przy tej sposobności wypada bez żadnych zahamowań wtrącić o jeszcze jednej znaczącej kwestii, a mianowicie o czynniku finansowym. W Polsce na wizyty w gabinetach specjalistów funkcjonujących przy powszechnych przychodniach trzeba niestety niezmiernie długo czekać. Pacjenci też wielokrotnie narzekają na zaniżony poziom zaświadczanych w nim usług. Inna sprawa, że nie wszelkie zabiegi są otoczone refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.